Söndag
05 Mar 2 matcher
Torsdag
09 Mar 1 match
Söndag
12 Mar 3 matcher
Lördag
18 Mar 2 matcher
Söndag
19 Mar 1 match
Torsdag
23 Mar 2 matcher
Lördag
25 Mar 1 match
Söndag
26 Mar 1 match
Måndag
27 Mar 1 match
Torsdag
30 Mar 1 match
Lördag
01 Apr 1 match
Söndag
02 Apr 2 matcher
Onsdag
05 Apr 1 match
Söndag
09 Apr 1 match

Täby FC och Unihoc inleder samarbete

6 juli 2022 14:57
Marknad

Täby FC och Unihoc har tecknat ett avtal där Unihoc blir huvudpartner och leverantör av innebandyutrustning till Täby FC. Med exklusivitet inom målvaktssegmentet kommer Unihoc leverera ett unikt målvaktställ till Täby FC och dessutom finnas med på klubbkvällar och andra försäljningstillfällen tillsammans med Klubbhuset och Craft.


Täby FC är en innebandyförening med ca 1700 medlemmar fördelat på 46 lag inklusive representationslag för damer i SSL samt för herrar i Division 1, säsongen 22/23 spelar även föreningens utvecklingslag för damer i Allsvenskan. ”I förberedelserna inför säsongen 2022/23 har vi lagt stor vikt vid att tillsammans med en stark leverantör av målvaktsutrustning kunna erbjuda medlemmarna i Täby FC något unikt. När vi nu går vidare tillsammans med Unihoc vet vi att vi får så mycket mer än så. Världens största, bästa och mest attraktiva leverantör av innebandyutrustning Unihoc kommer bidra i det fortsätta utvecklingsarbetet av vår förening på många plan och erbjuda spelare i alla åldrar såväl klubbor som målvaktsutrustning av högsta kvalitet.”, säger Alexander Brinkmann, klubbchef i Täby FC.

”Det känns fantastiskt spännande att vi äntligen lyckats hitta fram till ett samarbete med den här starka föreningen. Täby FC och Unihoc kommer att bli ett mycket slagkraftigt partnerskap inom innebandyvärlden.” säger Torbjörn Jonsson, Vice VD på Renew Group Sweden.

För mer information, vänligen kontakta:

Torbjörn Jonsson, VICE VD Renew Group Sweden AB 0708-284356 [email protected]

Alexander Brinkmann, Klubbchef Täby FC +46 707 989 212 [email protected]