Täbys herrar vann premiären mot RA19

Publicerad: 2022-09-16
Herr
Ikväll vann Täby den tuffa bortamatchen mot RA19 i Rosershallen med 8-7 efter att ha varit i ledning hela matchen. En bit in i stod det 8-4 men hemmalaget ville annat och det blev precis som tränare Micke Öhman sa innan matchen, svajigt. Tre poäng hem till Täby och en bra start på säsongen.

Täby inledde piggt och gjorde säsongens första mål när Jonathan Spåls stänkte in 0-1 redan i den fjärde minuten. RA kvitterade två gånger om men Täby gick fram till en 2-4 ledning till periodpausen.

I period två var det RA som tryckte tillbaka de första minuterna och lyckades öven redudera. Men mitt i perioden gjorde bortalaget två mål och det var nu tre måls överläge inför slutperioden, 3-6.

Efter åtta minuter in i den ledde alltså Täby med 4-8 men RA19 kom tillbaka, högt påhejade av hemmapubliken. Närmare än till 7-8 kom man dock inte och Täby kunde jubla för säsongens första trepoängare.

Skotten vann Täby med 33-32 och pubilksiffran var 189 personer.

Bästa poänggörare i Täby:

Sebastian Spåls - 3p (2 + 1)

Rikard Carlsson Stiernspetz - 3p (1 + 2)

Albin Engström - 3p (1 + 2)

Jonathan Spåls - 2p (2 + 0)

William Westerholm - 2p (1 + 1)

Emil Björkman - 2p (1 + 1)

Nästa match spelas hemma i K-Rauta Arena nästa fredag den 23 september kl 19.00 när Uppsala Teknologer kommer på besök.

Boka din biljett via den nya Täby FC-appen. Medlemmar går in gratis mot uppvisande av biljett och digitalt medlemskort.

Täby FC
Hållbarhetspartner
Förstafemman
Officiell partner
Premiumpartner
Nätverkspartner
Good Citizen