Söndag
28 Aug 2 matcher
Torsdag
08 Sep 1 match
Lördag
10 Sep 2 matcher
Söndag
11 Sep 3 matcher
Fredag
16 Sep 1 match
Lördag
17 Sep 2 matcher
Fredag
23 Sep 1 match
Söndag
25 Sep 2 matcher
Fredag
30 Sep 1 match
Lördag
01 Okt 2 matcher
Söndag
02 Okt 2 matcher
Lördag
08 Okt 1 match
Söndag
09 Okt 1 match
Lördag
15 Okt 2 matcher
Söndag
16 Okt 2 matcher
Lördag
22 Okt 2 matcher
Söndag
23 Okt 1 match

Nordic Wellness blir officiell träningspartner till Täby FC

26 augusti 2022 16:30
Förening

Täby FC och Nordic Wellness är överens om ett avtal fram till 2024 där Nordic Wellness blir officiell träningspartner till Täby FC. Det innebär att föreningens representationslag kommer bedriva fysträning hos Nordic Wellness, inte minst i de nya lokalerna i Arninge som öppnar 1 september, under de kommande två säsongerna. Dessutom erbjuds föreningens medlemmar mycket förmånliga möjligheter att träna på någon av Nordic Wellness snart 300 klubbar med Sverige+ kortet.


Täby FC och Nordic Wellness är överens om ett avtal fram till 2024 där Nordic Wellness blir officiell träningspartner till Täby FC. Det innebär att föreningens representationslag kommer bedriva fysträning hos Nordic Wellness, inte minst i de nya lokalerna i Arninge som öppnar 1 september, under de kommande två säsongerna. Dessutom erbjuds föreningens medlemmar mycket förmånliga möjligheter att träna på någon av Nordic Wellness snart 300 klubbar med Sverige+ kortet.

”Vi är mycket nöjda med att ta oss an framtiden tillsammans med Nordic Wellness – en drömpartner i sin bransch! Det var några år sedan vi i Täby FC hade en stark träningspartner att arbeta tillsammans med vad gäller fysträning. Våra duktiga fystränare och övriga ledare har gjort ett bra jobb med givna resurser, men Täby FC vill mer. Nu ges representationslagens fystränare Sevve Saberi och Kenny Andersson nya förutsättningar att flytta gränser för våra spelare i representationslagen. Dessutom kan vi på ett bra sätt bygga upp en struktur och kultur kring fysträning för hela föreningen vilket vi både ser som en nödvändig sportslig förutsättning och ett stort mervärde för alla våra medlemmar, spelare som ledare”, säger Alexander Brinkmann, Klubbchef Täby FC.

Vi är otroligt glada och stolta över att få chansen att skapa ett lönsamt samarbete för båda parter tillsammans med världens största innebandyförening. Täby FC andas framtid och ser till att skapa förutsättningar för att barn, ungdomar och seniorer, såväl pojkar som flickor ska ha de bästa förutsättningarna för att utveckla och fortsätta älska sin sport. Vi är otroligt glada att ännu en gång få bidra till den svenska folkhälsan" säger Michael Hassel Företag och föreningsansvarig hos Nordic Wellness.

Nordic Wellness kommer synas på match- och träningsställen hos representationslagen samt göras synliga i våra lokaler och digitalt. Medlemmar kan teckna kort hos Nordic Wellness enligt internt utskick, men Nordic Wellness deltar även på plats redan på morgondagens föreningsdag i K-Rauta Arena.

Kontakter: Alexander Brinkmann, klubbchef Täby FC [email protected] Michael Hassel, [email protected]

Om Nordic Wellness

Vi har kommit långt på vår resa och är idag en av Sveriges största gymkedja till antal klubbar. Men vi nöjer oss inte där! Nu siktar vi på att nå 300 klubbar i Sverige inom en snar framtid. De senaste åren har vi även adderat padel till vårt utbud samt startat Nordic Wellness premiumkoncept Grand Fitness. Grand Fitness finns idag på två ställen i Göteborg och snart öppnar ytterligare en klubb i Göteborg, en i Borås och en i Malmö.

För mer information, besök https://nordicwellness.se/.

Om Täby FC

Täby FC är en innebandyförening med ca 1700 medlemmar fördelat på 46 lag inklusive representationslag för damer i SSL samt för herrar i Division 1, säsongen 22/23 spelar även föreningens utvecklingslag för damer i Allsvenskan.

För mer information, besök https://www.tabyfc.se/.